Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
05.04.2017 22:43 - ЧЕРВЕЙЧЕТО
Автор: panbal Категория: Изкуство   
Прочетен: 409 Коментари: 0 Гласове:
1


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
ЧЕРВЕЙЧЕТО

Панчо  Недев   Било е страшно, сухо лято. Камък и дърво се пукали от жаркото слънце. Треви и храсталаци увехнали. Чешми и кладенци пресъхвали. Не само добитъка на селските стопани – и полските мишки умирали от жажда…
Пропукала се земята и в овощната градина на дядо ми Жечо. Погълнала всички живи и мъртви твари – гъсеници и пеперуди, мравки и бръмбари, листни въшки и червеи…
Само едно малко, почти незабележимо червейче се спасило в това лятно, сушаво мъртвило!
„Как?” – ще попитате. – Ще ви кажа, имайте малко търпение. Запомнил съм, как е оживяло това червейче, от мъдрите слова на дядо ми. Той беше доста ученолюбив за времето си човек, беше изчел цялата читалищна библиотека, обичаше да говори поучително, приказно, символично. Често събираше внуците си, бяхме пет-шест деца, преподаваше ни с библейски слова, първите ни житейски уроци. И винаги, когато ставаше дума за хитри и практични хора, даваше за пример оживялото в сушата червейче…
Не се предало то на смъртоносната суша, както останалите земни твари. Защото денонощно мислило, мислило, какво да направи, къде да иде, как да се спаси… И един ден, като оглеждало внимателно малкия си хоризонт, зърнало на върха на ябълковото дърво своето спасение. Там все още висяла една голяма, наполовина накълвана от птиците ябълка. Тогава, с последните си сили, сантиметър след сантиметър, цяла неделя пълзяло наго-ре, докато стигнало до ябълката. Тя му дала своята влага за жаждата и своята хранителна сила до първия есенен дъждец.
„Така е, деца! – заключаваше дядо ми след всяка приказка почти с едни и същи думи. – От всяко положение има спасение, стига човек да не загуби ума си”.

 


Тагове:   дърво,   суша,   мъртвило,   треви,


Гласувай:
1


Вълнообразно


Следващ постинг
Предишен постинг

Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: panbal
Категория: Изкуство
Прочетен: 106896
Постинги: 55
Коментари: 14
Гласове: 46
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930